Mi a LandingPage és hogyan működik?
Egyszerű hangzásuk ellenére, a céloldalak sokszor zavaros témák a webhelytulajdonosok számára. Mi minősül céloldalnak és mi nem? Minden oldal, amelyre megérkezünk céloldalnak számít? Mi az összefüggés a céloldalak és a Google Analytics szolgáltatás között? Optimizálhatjuk a céloldalakat, hogy azok megfelelőbbek legyen a konverziós és keresőmotor szempontból?
Mai cikkünkben ezekkel a kérdésekkel foglalkozunk.
Mi a LandingPage?
A digitális marketingben a céloldal egy olyan oldal, amelyet kifejezetten egy célra terveztek: a látogató konvertálására. Legyen szó eseményre való jelentkezésről, hírlevélre való feliratkozásról, jótékonysági szervezetnek történő pénzadományozásról, a céloldal egyetlen fő cselekvésre összpontosít. A mozgatórugó a cselekvésre való fókuszálás és az esetleges zavaró tényezők elhárítása, amelynek eredményeképpen nő a konvertálás esélye. A marketing szakemberek áltlaában ilyen típusú oldalakat hoznak létre egy-egy marketing kampány részeként.
Példa
Egy nagyszerű példa a Comic Relief által létrehozott Red Nose Day (Piros Orr Nap) alkalmából készült céloldal:
Mint az láthatjuk, a cím azonnal továbbítja az oldal fő üzenetét: Regisztrálja iskoláját a 2021-es Piros Orr Napra! A cselekvésre ösztönző szöveg kristálytiszta. Talán egy másik szín használata még feltűnőbbé tenné, de így is nehéz figyelmen kívül hagyni a szöveget. Az oldal kialakítása letisztult és nincsenek zavaró elemek, amelyek nehezítenék az üzenetre való összpontosítást. Sőt, egy iskolában dolgozó számára a képen látható boldog kislány még egy plusz motivációt kínál a jelentkezésre.
Ez a kép azt is mutatja, hogy mit láthatunk a fejlécen a webhely asztali verzióján. Lefelé görgetve olyan elemeket találunk, mint például a pénzadományozási lehetőség vagy olyan linkek, amelyek arra adnak magyarázatot, hogy hová is jut az adományozott összeg. Meglehet, hogy ezeket a másodlagos gombokra zavaró tényezőként tekintünk, de mivel csak akkor jelennek meg, ha lefelé görgetünk, az oldal először megjelenő nézete továbbra is az elsődleges célra fókuszál: az iskolák regisztrálása az említett eseményre.
Hogyan működik a céloldal?
Képzeld el, hogy kapsz egy e-mailt az egyik helyi szórakozóhelyről, amely épp kedvenc zenekarod koncertjét hirdeti. Kétségkívül nagyon izgatottak vagy, hogy minél hamarabb jegyet szerezz az eseményre. Az e-mailben szereplő linkre kattintva a helyszín kezdőlapjára lépsz. Mikor is lesz az esemény? Érdemesebb talán a keresősávót használni? Óh, egy pillanat, egy másik szuper koncert is lesz! Hmm.. Talán először jobb lenne megkérdezni a barátokat, hogy melyik koncerte mennének szívesebben.
Az internet tele van zavaró tényezőkkel, a marketing kampányok céloldalai viszont próbálnak megszabadulni ezektől. A fenti példából láthattuk, hogy ha egy olyan oldalra léptünk volna, amely kizárólag az adott koncertre összpontosít, tudtunkra ad minden fontos részletet és figyelemfelkeltően cselekvésre ösztönöz, valószínűleg eljutottunk volna a kosárig és megvásároltuk volna a koncert jegyet.
Ha az emberek az e-mailben szereplő vagy közösségi médiában feltűnő kampány linkjére kattintanak, az azt jelenti, hogy sikerült felkelteni az érdeklődést az adott esemény, jótékonysági tevékenység vagy bármi más iránt, amit éppen hirdetünk. Annak köszönhetően viszont, hogy folyamatosan ki vagyunk téve a kattintós tartalmaknak, általában megválogatjuk, hogy mire kattintunk. Tehát ha rákattintunk valamire, az azt jelenti, hogy érdeklődünk a téma iránt és valószínűleg tovább jutunk a felhasználói úton a webhelyre érkezve.
Ennek értelmében a konverzióra is nagyobb az esély, jelentsen ez előfizetést, jegyvásárlást vagy vásárlást. Van tehát értelme a felhasználó tevékenységére figyelnünk és arra koncentrálnunk, hogy a lehető legegyszerűbben jusson el a felhasználó annak a cselekvésnek az elvégzésére, amelyet szeretnénk elérni.
Hogyan optimalizáljuk a céloldalakat?
Amikor marketing céllal hozunk létre egy céloldalt, először is el kell döntenünk, hogy mit az a cselekvés, amire rá szeretnénk venni a látogatókat. Ez nem túl nehéz feladat, főleg ha egyértelmű célja van a kampányunknak. A fenti példa alapján a jegyek eladása lenne a cél. Ha ismerjük a célt, elkezdhetjük az oldal optimalizálását, hozzáadva minden lényeges elemet. Fontos, hogy az információközlés mellett a célcsoportra fókuszáljunk.
Alapvető elemek: informálás és meggyőzés
Ahhoz, hogy meggyőzzük a felhasználókat a részvételről vagy bármi egyéb cselekvésről, testre kell szabnunk a céloldalt. Ehhez azonban elengedhetetlen a célcsoport ismerete. Van néhány olyan elem azonban, amelyek annyira elterjedtek, hogy minden céloldalon megtalálhatók.
Néhány példa:
- Az üzenetet továbbító cím: mit kell tennie a felhasználónak?
- Cselekvésre ösztönzés (CTA) vagy egy rövid űrlap, amelyet a látogatók azonnal kitölthetnek
- Néhány lényeges információ, amelyet a felhasználó tudni szeretne a kattintás előtt (például egy esemény időpontja és helyszíne)
- Látvány: egy figyelemfelkeltő kép vagy rövid videó (ha példál a felhívás a legmodernebb kávéfőző megnyeréséről szól, akkor érdemes bemutatni az adott kávéfőzőt)
- Társadalmi bizonyíték: egy elégedett felhasználótól vagy résztvevőtől származó idézet
- Fizetési lehetőségek: vásárlások és adományozás esetén
Ugyancsak fontos: Törekedjünk a tömörségre és egyszerűségre! Ha nagyobb hangsúlyt szeretnénk fektetni az céloldalra, megszabadulhatunk a menütől is, mivel az lehet, hogy eltereli a látogatók figyelmét. Figyeljünk arra is, hogy ne helyezzünk el más oldalra irányító linkeket a céloldalon. Ha mindenképp szükség van ezekre, helyezzük őket lennebb, a legördülő oldalra. Ugyanez érvényes minden olyan másodlagos tevékenységre, mint amilyen például az adományozás gomb a korábban említett Piros Orr Nap céloldalon.
Tesztelj!
Ne felejtsd el tesztelni az oldalt! Ha már belekezdtél az oldal elkészítésébe, valószínűleg van már némi sejtésed arról, hogy hogyan is szólítsd meg eredményesen a közönséged. Különösen az ilyen típusú, konvertálásra összpontosító oldalaknál kifizetődő a tesztelés. Amikor pedig elkészült a céloldal, mindenképp készíts róla másolatot a Yoast Duplicate Post bővítmény segítségével, hogy a későbbiekben sablonként tud felhasználni a következő céloldalakhoz.
Google Analytics céloldalak
Fontos megjegyezni, hogy egy marketing kampány céloldalai nem egyenlőek a Google Analytics céloldalaival. A Google Analytics céloldalai kizárólag azoknak az oldalaknak a listája, amelyek a legtöbb, külső forrásból származó forgalmat kapják.
Céloldalak és SEO
Szeretnéd, ha a te céloldalad is jó helyen szerepelne a rangsorban? Szinte halljuk, ahogy mondod: Igen, persze! Minél több felhasználót szeretnék elérni az általam készített és tesztelt céloldalon!
Nem szabad megfeledkeznünk azonban arról, hogy egy kifejezetten egy kampányra tervezett céloldal, amely leginkább hírlevelek és a közösségi média segítségével hívja fel a látogatók figyelmét, nem mindig a legmegfelelőbb a Google keresőmotrainak.
Fel kell tennünk azt a kérdést, hogy vajon tényleg ezt az oldalt akarják megtalálni az emberek, amikor a témában keresnek? Vagy szeretnének inkább egy terjedelmesebb, több információt tartalmazó cikket olvasni az adott témáról? Hol tartanak ezek a látogatók a felhasználói úton?
Mivel az adott céloldalt kifejezetten konverzióra terveztük, meglehet, hogy nem illeszkedik eléggé a keresőmotrokhoz, még akkor sem, ha az emberek tényleg az általunk hírdetett eseményre, versenyre vagy kampányra keresnek rá.
Természetesen van mód arra, hogy megbizonyosodjunk, hogy a céloldal az adott esemény pontos időtartamára van optimalizálva. Nyílvánvalóan nehezebb egy olyan oldalt rangsorolni, amely leginkább konverzióra van kiélezve, de szöveget alig tartalmaz.
Elegendő belső link elhelyezése segíthet egy jobb rangsorolás elérésében. Ha olyan plusz tartalmat szeretnénk hozzáadni a céloldalhoz, amely a webhelyünkön található további információra mutató linket tartalmaz, érdemes ezt a legördülő rész alá helyeznünk. Ezzel megőrizzük az eredeti fókuszt (konverzió) és megakadályozzuk azt, hogy az emberek figyelme másfele terelődjön. Fontos azonban itt is újra feltennünk a kérdést: mi a pontos célja ennek az oldalnak? Törekedjünk arra, hogy csak egy célra optimalizáljuk!
Termékoldalak és céloldalak
Sok átfedés van a termék és a céloldal között. Bizonyos alapelvek azonban mindkettőre érvényesek: mindkét oldal konverzióra összpontosít, világos felhívással rendelkezik, cselekvésre ösztönöz, társadalmi bizonyítékot, látványos képes vagy videót tartalmaz. Egy kampánynak viszont lehet sokkal átmenetibb jellege is.
Ezenkívül a termékoldalak nagy valószínűséggel tartalmaznak több termékkel kapcsolatos képet és információt, így kevésbé fókuszáltak, mint egy más típusú marketingkampány céloldala.
Helyi céloldalak
Végül, de nem utolsósorban, a webhelyünkön lehetnek helyi céloldalak is. Ezek teljesen más célt szolgálnak, mint a kampányok céloldalai, amelyekről korábban beszéltünk. Ha több fizikai hellyel rendelkező vállalkozásunk van, a legjobb megoldás, ha minden meglévő helyhez létrehozunk egy külön céloldalt, amit az adott helyi közönség számára optimalizálunk.
Konklúzió
A digitál marketingben a céloldal egy olyan oldal, amelyet egy a felhasználó által végzett művelet kiváltására terveztek. Gyakori, hogy egy kampány részeként jön létre és konverzióra irányul. Ebben az esetben a céloldalnak meg kell győznie a látogatót, hogy fizessen elő, vegyen részt egy eseményen vagy vásároljon valamit. Éppen ezért nagyon koncentrált tartalommal rendelkezik.
Ne tévesszük össze azonban a marketingben használt céloldalt a Google Analytics céloldalaival, amelyek egy adott webhely legnépszerűbb oldalainak a listája.
Az oldal céljától függően megpróbálhatjuk optimalizálni az oldalt a keresők számára, de néha szerencsésebb, ha a céloldal kizárólag konverzióra összpontosít. Bármit is szeretnél csinálni, gondolj mindenek előtt az oldalad elsődleges céljára!
Sok sikert kívánunk céloldalad létrehozásához! Ha kérdésed van, fordulj hozzánk bátran!
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.