Egyszerűen konfigurálható, sokoldalú cache plug-in
Ahogy megszokhattátok, most egy újabb cache plugint mutatunk be. Szépen lassan haladunk az alap megoldásoktól a legjobb megoldásig. Most az egyik legnépszerűbb cache plugin kerül a górcső alá.
A többségnek bizonyára nem mondunk újat azzal, ha azt állítjuk: fontos, sőt, kritikus kérdés egy weboldal megfelelő gyorsítása. A gyors letöltési sebesség felhasználói élmény és SEO szempontból egyaránt létfontosságú. Ennek ellenére a hazai cégek többsége általában valamilyen gyengébb minőségű, cserébe olcsón bérelhető osztott tárhelyet választ a céges weboldal létrehozásakor. Ez statikus oldalak esetében sem feltétlenül jó döntés, de ha webshopot, blogot, e-learning site-ot publikálunk, akkor végképp nem engedhetjük meg, hogy lassú legyen annak elérése. Szerencsére a gyengébb szerveres hátteret a WordPress esetében egészen jól lehet orvosolni a megfelelően kiválasztott cache plug-innel, amely a dinamikusan generálódó WordPress oldalak gyorsítótárazásával levesz némi terhet a szerver és a kliens oldali rendszer válláról, így csökkentve a letöltési időt és növelve a felhasználó elégedettségét (s persze megelőzve, hogy faképnél hagyják az oldalt még annak megjelenítése előtt). Cache beépülőből viszont meglehetősen sok van, ezért az elmúlt időszakban igyekeztünk megkönnyíteni a választást. Ezt a sort folytatjuk most egy újabb, méltán népszerű plug-in bemutatásával.
WP Rocket: mit kapunk a pénzünkért?
A WP Rocket az eddig bemutatott cache kiegészítőkkel ellentétben sajnos nem tesztelhető ingyenes változatban, elsőre blikkre kénytelenek vagyunk annyira bizalmat szavazni neki, hogy megvásároljuk. Ez site-onként 49 dollárt emészt fel, egy éves terméktámogatással.
Szerencsére a pénzünkért cserébe tényleg kapunk valamit, méghozzá egy kifejezetten egyszerűen beüzemelhető és meglehetősen sokoldalú WordPress gyorsítót. A WP Rocket telepítése rém egyszerű: megvásárlás után letöltjük, aztán telepítjük a WordPress bővítménykezelőjével. Bekapcsolása után pedig gyakorlatilag azonnal teljes erőbedobással működésbe lép. Ha kell, tájékozódhatunk a használatáról az online oktatóvideók segítségével, sőt, kapunk egy elég részletes – angol nyelvű – útmutatót is arra nézve, a készítők mit javasolnak, sőt, egy nagyon korrekt összeállítássalis szolgálnak a Google PageSpeed javaslatainak értelmezéséhez.
Konfigurálás
Az sem lesz bajban, akinek nincs kedve se videózni, se olvasgatni. A WP Rocket felülete ugyanis elég jól adja magát, ráadásul az alapértelmezett opciók is ügyesen lette kiválasztva. Szóval ha nem nyúlunk hozzá, akkor is érzünk majd némi javulást az oldalbetöltés sebességében. Érdemesebb azonban végig menni, mert akad pád dolog, amit a plug-in nem tud kitalálni helyettünk: beállíthatunk külön gyorsítótárat a mobil eszközökhöz, ha esetleg nem reszponzív a sablonunk és külön generáljuk a mobilra optimalizált felületet. Emellett akár a bejelentkezett felhasználók cache-szabályairól is gondoskodhatunk (ez különösen fontos, ha felhasználó specifikus vagy korlátozott hozzáférésű részei is akadnak az oldalnak).
A plug-in admin felületén átlátható módon, kategóriákba osztva találunk meg minden konfigurációs lehetőséget. A File Optimalization részben például bekapcsolhatjuk a Minify CSS funkciót, a renderelést blokkoló CSS fájlok kihagyását, a CSS fájlok összevonását, a JavaScript fájlok migrációját, azok elhalasztott betöltését stb. Minden kritikus opció bekapcsolása előtt kapunk egy részletes – angol nyelvű – összefoglalót arról, mit kockáztatunk és mit nyerünk a funkció beüzemelésével. Így eldönthetjük, akarjuk-e kihasználni a kérdéses lehetőséget.
Az előtöltés külön kategóriát kapott (Preload), a link preload, a DNS lekérések optimalizálása, a betűkészletek előtöltése itt faragható a igényeinknek megfelelőre. Ugyanígy külön kezelik az adatbázist is, amelynél optimalizáltathatjuk a táblákat, illetve beállíthatjuk a feleslegesen tárolt blogbejegyzés változatok és hasonló méretnövelő sallangok törlését. Ezzel viszont nem át vigyázni, ha gyakran szoktunk visszanyúlni a bejegyzések vagy oldalak régebbi változataihoz, hiszen ilyenkor ezek is kikerülnek az adatbázisból. Persze minél kisebb adatbázissal kell dolgoznia a rendszernek, annál kevesebb erőforrást igényel a működés a szerver oldaláról.
Szintén külön kategóriába kerül a WordPress Hearthbeat API-jának optimalizálása, a CDN szerverek menedzselése (ezekre kiszervezhetjük a szkripteket, média fájlokat stb., hogy kíméljük az alap szervert), illetve van egy Add-ons rész is, ahol többek között Google Analytics, Facebook Pixel, Cloudflare, Sucuri és hasonló kiegészítőkhöz találunk modulokat, hogy weboldalunkat hatékonyan fésülhessük össze ezekkel a szolgáltatásokkal.
Képfájlok optimalizálása és LazyLoad
Egy WordPress oldal gyorsításához elengedhetetlen az oldalon használt képek optimalizálása. Nem elég, ha manuálisan csökkentjük egy képfájl fájlméretét a feltöltése előtt, hiszen a WordPress a feltöltött képekből azonnal elkészíti a sablon által megkívánt méretvariációkat, viszont a fájlméret csökkentésével nem különösebben foglalkozik. Ráadásul manapság praktikus kihasználni az olyan technológiákat, mint a webp képek (ezek képminőség és fájlméret tekintetében előnyösebbek a weben, mint a hagyományos JPG vagy PNG fájlok), vagy éppen a LazyLoad funkció a képernyőről “kilógó” képek és videók késleltetett letöltéséhez.
A WP Rocket ezeket minden magára vállalja. LazyLoad funkciók bekapcsolhatjuk a képekhez, iframe-ekhez és videókhoz egyaránt, utóbbinál a Youtube iframe-ek előnézeti képre cseréjét is megoldja, ha ezt szeretnénk. Emellett engedélyezhetjük a WebP képek gyorsítótárazását, sőt, extraként még arra is van lehetőség, hogy az oldalunkon található WordPress beágyazás felhasználását letiltsuk mások számára.
Sajnos a képek optimalizálásáról a plug-in maga nem képes gondoskodni, erre az Imigify modult javasolják a készítők. A beüzemelése sem különösebben nehéz, hiszen csak egy API kulcs végett kell regisztrálnunk a szolgáltatásba.
Ez ingyenes, ahogy 20 MB fájlméretig maga az optimalizálás is, de sajnos ha ennél többre vágyunk (márpedig egy aktív bloggal ez pillanatok alatt átléphető), akkor havi vagy éves előfizetésben kell gondolkodnunk a képek optimalizálásával kapcsolatban. Ez cikkünk készültekor 10 USD havonta, ha nem akarunk méretbeli limitekkel vacakolni.
Összegzésül
Mindent egybevetve a WP Rocket egyike a legjobb cache plug-ineknek, amelyeket az elmúlt időszakban teszteltünk. Akár több másodperces gyorsításra is képes egy oldalon, miközben a beállítása nem igényel programozói tudást. A felület letisztult, átlátható, s bár csak angolul, de a plug-in minden opcióhoz ad segítséget, így a kezdők is viszonylag könnyen eldönthetik, mit érdemes be- vagy inkább kikapcsolni. Opciók tekintetében amúgy kevesebb testreszabási lehetőséget kapunk, mint mondjuk a Swift Performance esetében, de ha valaki nem akar belemélyedni igazán, akkor a WP-Rocket megfelelő választás. Igaz, a Swift Performance plug-in viszont varázslók segítségével teszi egyszerűbbé a gyors beüzemelést, illetve ott megvan a honosított, magyar nyelvű felület is, amiről itt le kell mondanunk.
Bár a képoptimalizálás kicsit kilóg az egységből, így megvan az a lehetőségünk is, hogy akár egy teljesen alternatív megoldást (mondjuk ShortPixel) használjunk az ajánlott Imagify helyett, Utóbbi amúgy korrekt módon működik, ráadásul szépen beépül a Worpdress Médiatár felületébe, így mindig láthatjuk hogy egy-egy kép átesett-e már az optimalizáláson (illetve részletes infót ad arról is, hány variációt dolgozott át, milyen tömörítéssel, mennyi helyet nyertünk ezzel, s készült-e webp változat). Maga az optimalizálási folyamat viszont jóval lassabb, mint mondjuk a Swift Performance saját API-t használó megoldása esetében.
A cég amúgy CDN szolgáltatást is biztosít 8 USD/hó áron, ami elég kedvezőnek mondható, de a visszajelzéseket olvasva van még mit fejleszteni a szolgáltatáson.
Fontos még tudni, hogy a WP Rocket lehetőséget ad a beállítások exportjára és későbbi újratöltésére is, így ha bármiért újra kell raknunk a modult, könnyedén visszaszerezhetjük az összes eredeti beállításunkat. Sőt, egy kattintással visszaállhatunk a plug-in korábbi verziójára, ha egy frissítés után megoldhatatlan problémákba ütköznénk.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.