W3 Total Cache: kissé túlbonyolított, de ügyes és bővíthető
Nemrég teszteltük a WP Fastest Cache-t és arra jutottunk, hogy elsősorban kezdők számára ideális, mivel mindössze néhány opció bejelölésével – amelyek miatt nem kell elmerülni technikai részletekben – egészen jó eredményt lehet vele elérni a WordPress oldalak gyorsításakor. Ma egy olyan alternatívát mutatunk, amelyet viszont már elöljáróban sem tudunk jó szívvel ajánlani a kezdőknek, mert a beüzemeléséhez legalább minimális szinten tisztában kell lenni azzal, melyik funkciója mit csinál az oldallal. Ez a W3 Total Cache, amely egy kifejezetten népszerű és karbantartott cache plug-in a WordPress oldalakhoz.
W3 Total Cache: jó, csak kissé túlbonyolított
A WP Total Cache egy abszolút testreszabható cache plug-in, vagyis aki szeret elmélyülni a részletek manuális macerálásában, annak itt a Kánaán. Mondjuk nem feltétlenül az ingyenes verzióval, mert abban meglehetősen sok korlátozás van, de ha megvásároljuk a Premium változatot, tényleg nem marad ki semmi, amire egy weboldal gyorsítótárának beállításakor szükség lehet.
A plug-in felületén a főbb területeket különszedték, így a Page Cache, Minify, Database Cache, Browser Cache, User Agent Groups, Cookie Groups és a CDN szerverek használata teljesen önállóan piszkálható. Enélkül végkép elvesznénk a lehetőségek között, de még így is hosszú idő, mire az ember minden opción átrágja magát az egyes kategóriákon belül. Külön szabályokat állíthatunk fel a főoldal, az aloldalak, a posztok gyorsítótárazására, részletekbe menően szabhatjuk meg a Minify funkció működését a HTML és XML kódok, a CSS stílusok és a JavaScriptek esetében. Kivételek felállításával pontosan lebontva menedzselhetjük, hogy mely részeket, hogyan kezelje a rendszer a cache létrehozásakor.
Érdekes módon az adatbázis esetében nincs mód arra, hogy takarítsunk (pedig ezt a legtöbb konkurens alapból felkínálja), de a gyorsítótárazás “frekvenciáját” tetszőlegesen módosíthatjuk.
Bővíthetőség és frissítések
A plug-in egyik izgalmas tulajdonsága, hogy az amúgy sem kis tudást még bővíthetjük is. Az Extensions részben találunk néhány extra modult, amelyekkel különféle szolgáltatásokhoz igazíthatjuk hozzá oldalunk működését: Google AMP, CloudFlare, Google FeedBurner, Yoast SEO, vagy éppen a több nyelvű oldalak esetében a WPML kiegészítő is finomhangolható, hogy zökkenőmentesen dolgozzanak együtt a W3 Total Cache-el.
Szintén előny, hogy ezt a plug-int viszonylag lelkesen frissítik a készítői, így biztosak lehetünk benne, hogy mind a technikai hibák, mind az esetlegesen napfényre kerülő biztonsági hiányosságok belátható időn belül javítva lesznek. Ez abszolút nem utolsó szempont egy olyan eszköznél, amire az oldal működése épül. Ha pedig elakadunk, elvileg kérhetünk technikai segítséget is – prémium szolgáltatásként, plusz pénzért -, vagyis a terméktámogatás is megoldott, ha szükséges. Egy ennyire bonyolult plug-in esetében ez sem mindegy.
CDN és képfájlok
Egy cache plug-in esetében fontos szempont lehet, hogy miként viszonyul a valóban gyors CDN szerverek használatához, amelyekre “kiszervezhetjük” az sablon, CSS, JS és persze a média fájlok egy részét, ha a saját szerver kevésbé bivaly. Ezen a téren a W3 Total Cache elég jól áll, szinte az összes népszerű CDN kiszolgálóval összelőhető. Az más kérdés, hogy egy hazai piacra szánt oldal esetében ez mennyit dobhat az elérési sebességen. Terheléses támadások ellen viszont jó szolgálatot tehet például a CloudFlare beüzemelése és a szerverünk erőforrás-terheit is csökkenthetjük vele.
Bár nem feltétlenül egy cache plug-in feladata, de szerintünk egyre inkább célszerű integrálni az ilyen megoldásokba a képfájlok optimalizálását, hiszen az oldalon letöltődő képek fájlmérete igen erősen befolyásolhatja felhasználói élmény. Egy képekkel rendesen megspékelt cikk letöltése igencsak elnyúlhat, ha nem szentelünk figyelmet ennek a problémának. A W3 Total Cache viszont nem rendelkezik képoptimalizáló funkcióval, sőt, a jpeg és webp képek kevert használatára sem képes rávenni az oldalunkat. Vagyis hiába minden beállítás, erre a célra kénytelenek leszünk másik plug-int bevetni mellette, vagy cserélni egy olyanra, amelyik integráltan támogatja ezt a lehetőséget (lásd Swift Performance vagy WP Fastest Cache).
A képekkel kapcsolatban viszont fontos még megjegyezni, hogy a Lazy Load funkció itt is bekapcsolható, vagyis a tartalom betöltésének ütemét optimalizálhatjuk a képernyőről “kilógó” részek betöltésének késleltetésével.
Összegzésül
A 99 USD/éves díj, amely csak egy site-ra vonatkozik, kissé csökkentheti azok lelkesedését, akik több oldalon is szeretnék teljes pompájában beüzemelni ezt a plug-int. Ha viszont nem tartunk igényt a prémium szolgáltatásokra (részletes statisztikák, bővített CDN használat, kiegészítők telepítése, REST API caching), hanem beérjük az ingyenes funkciókkal, nem biztos, hogy rosszul járunk. Egy átlagos weboldalon – blogok, kisebb webshopok, cégbemutató site-ok stb. – már ezekkel is egyértelműen érezhető sebességnövekedést fogunk tapasztalni ahhoz képest, mintha nem használnánk semmilyen cache plug-int. Annyit esetleg még érdemes megtenni az ügy érdekében, hogy beüzemelünk mellé legalább egy ingyenes képoptimalizálót (például WP Smush).
Ha viszont ennél többre vágyunk és szeretnénk a képek optimalizálását, a webp használatot, az adatbázis takarítását is megoldani egyetlen modul telepítésével, akkor érdemesebb másik megoldás után nézni: például a Swift Performace mindent egymagában lehetővé teszi. Utóbbit akkor is érdemesebb lehet választani, ha valaki profi, testreszabható cache plug-inre vágyik, de nem akar elveszni a technikai részletekben. Az említett alternatívánál sokkal áttekinthetőbb a tálalás, és kezdők számára sokat segítenek a varázslók, amelyek pár kattintással elintézik az elvárásainknak megfelelő beállítások elvégzését.
A W3 Total Cache olykor kifejezetten félelmetesnek tűnik, az embernek folyamatosan az az érzése, hogy bármikor bejelölhet egy olyan opciót, ami hazavágja az egész oldal működését (erre amúgy viszonylag kicsi a valós esély, ha valamiben nem vagyunk biztosak, hagyjuk meg az alapértelmezést). Kezdőknek kevésbé, de haladó felhasználóknak nyugodt szívvel ajánljuk az ismerkedést az ingyenes változattal.
Ha szeretnél jobban elmélyülni a WordPress világában kövess minket a Facebook oldalunkon és iratkozz fel hírlevelünkre. Ingyenes WOW Bővítmények, kiegészítők és még sok minden más…
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.