Mi is az a WordPress?

Kétségkívül, a WordPress a világ legnépszerűbb weboldal készítő szolgáltatója. Legyen szó weboldalak, blogok vagy webáruházak létrehozásáról, a WordPressnek köszönhetően számtalan lehetőség közül választhatsz és igényeid szerint készítheted el saját platformodat. 

Ha érdekel, hogy mi is igazából a WordPress, hogyan működik és mire használhatod, a lehető legjobb helyen jársz. Mai útmutatónkban részletesen kitérünk a WordPress használatára, és természetesen megválaszoljuk a leggyakrabban feltett kérdéseket. 

A WordPress egy olyan nyílt forráskódú weboldal készítő és tartalomkezelő rendszer, amelyet bárki felhasználhat bármilyen weboldal elkészítéséhez. 

Visszatekintve kezdeti szerepére, a WordPress 2003-ban indult, akkor még elsősorban blogolási platformént tartották számon, de hamarosan CMS-sé, később pedig teljes értékű weboldalkészítő platformmá nőtte ki magát. Ma az interneten található webhelyek 38%-ának működéséért felel. 

Röviden összefoglalva: a WordPress egy szoftver, amellyel blogokat, weboldalakat és webshopokat készíthetünk termékeink online értékesítéséhez.

Miben különbözik a WordPress.com-tól?

Nagyon fontos tisztázni már az elején, hogy ebben a cikkben, amikor a WordPress-t említjük, kizárólag a WordPress.org-ról beszélünk. 

A WordPress.com-ot a WordPress társalapítója, Matt Mullenweg indította mint egy teljesen különálló webhelyet, amely tárhelyet kínál weboldalak és blogok számára. 

Bár sokan összekeverik a kettőt, a WordPress.org egy nyílt forráskódú szoftver, amelyet többmillió weboldal alapjául szolgál, a WordPress.com pedig egy webhely és blog tárhelyet biztosító platform.  

Mi szükséges a WordPress használatához?

Legelső lépésként szükséged lesz egy webtárhely fiókra és egy domain névre. Minden webhelynek szüksége van webtárhelyre. Amellett, hogy itt található meg az összes, weboldalhoz tartozó fájl,  ennek köszönhetően lesz a weboldal bárki számára elérhető.

A domain név nem más, mint a webhely címe az interneten. Legegyszerűbb úgy elképzelni, hogy ha a webhelyed egy ház volna, akkor a webtárhely lenne az épület, amiben élsz, a domain név pedig a pontos cím, amelyen az épület található. 

Webtárfiókod létrehozásához először is regisztrálni kell egy WordPress webtárhely szolgáltató platformjára. Ezek a szolgáltatók harmadik féltől származó vállalatok, amelyek webtárhelyeket árulnak. Ilyen például a Bluehost, amely a világ egyik legnagyobb webtárhely vállalata és mindemellett hivatalosan is ajánlott WordPress tárhelyszolgáltató. 

Ami az árakat illeti, egy domain név átlagosan 14,99 dollárba kerül évente, egy webtárhely pedig 7,99 dollárba havonta.

Milyen webhelyeket készíthetünk a WordPress használatával?

A WordPress segítségével bármilyen weboldalt létrehozhatsz, legyen szó blogról, webshopról vagy más típusú weboldalról. WordPress felhasználók a világ bármely tájáról értékesíteni tudják online termékeiket. Köszönhetően a platform rugalmasságának, könnyedén futtathatunk rajta e-kereskedelmi műveleteket és gyorsan elkészíthetünk kisebb, egyszerűbb weboldalakat. 

Az alábbiakban vessünk egy pillantást néhány webhelytípusra, amelyeket a WordPress segítségével te magad is elkészíthetsz:

  • Indíthatsz személyes vagy bármilyen témakörbe illeszkedő blogot;
  • Elkészítheted kisvállalkozásod weboldalát;
  • Létrehozhatsz egy online áruházat;
  • Kiépíthetsz egy tagsági közösséget;
  • Online tanfolyamok értékesítése;
  • Stb.

Hogyan működik a WordPress?

A WordPress telepítését követően a bal oldali oszlopban láthatóvá válik egy könnyen kezelhető irányítópult, ahol listaszerűen sorakoznak a különböző területekhez kapcsolódó linkek. Ezek segítségével hozhatod létre a webhelyed oldalait vagy tölthetsz fel különböző blogbejegyzéseket.

Továbbá, itt tudod kiválasztani a weboldalad témáját is. A WordPress egyik közkedvelt sajátossága, hogy több ezer ingyenes téma közül van lehetőség választani. Amennyiben azonban fejlettebb funkciójú, kidolgozottabb témát keresel, kedvedre válogathatsz a prémium WordPress témák között.

A WordPress témák lehetővé teszik a webhely beállításainak elvégzését egy egyszerű téma-testreszabás felület segítségével. Innen tudod szerkeszteni, módosítani és igényeid szerint testreszabni a webhelyed design-ját, külalakját. 

De a WordPress-t igazából a bővítmények teszik nagyszerűvé. Ezek a bővítmények hasonlóak a telefonra telepített alkalmazásokhoz, beépíthető alkalmazásokként működnek, amelyek új funkciókat adnak hozzá a webhelyhez.

Segítségükkel kapcsolatfelvételi űrlapot vagy felugró hirdetéseket, értesítéseket építhetsz be a weboldalba. Olyan bővítmények, mint például a WooCommerce, lehetővé teszik a webhely online áruházzá alakítását, míg a tagsági bővítmények használatával előfizetésen vagy feliratkozáson alapuló webhelyet is létrehozhatsz.

A WordPress bővítmény könyvtárban több, mint 56 000 ingyenesen elérhető bővítmény található. Emellett vannak olyan prémium WordPress bővítmények is, amelyek garantált frissítéseket és teljeskörű támogatást kínálnak a felhasználóknak. 

Miért használjunk WordPresst a weboldalunk elkészítéshez?

Ha blogírásba kezdenél vagy kisvállalkozásod weboldalának létrehozásán gondolkodsz, bizonyára felmerül benned a kérdés, hogy miért is érdemes a WordPress-t használni a webhelyed platformjaként.

Természetesen számtalan más weboldalkészítő lehetőség lelhető fel a piacon, amelyek segítségével elkészítheted webhelyed. Mi mégis úgy gondoljuk, hogy a WordPress a lehető legjobb platform, főleg kezdők és kisvállalkozók számára. Ennek legjobb bizonyítéka, hogy az összes létező webhely közül több, mint 38 százalék használja a WordPress alkalmazást.

De nézzünk meg közelebbről néhány alapvető okot, amiért mi a WordPress mellett tesszük le a voksunkat. 

  1. A WordPress szabadságot ad

A WordPress egy ingyenesen használható nyílt forráskódú szoftver. Bárki számára elérhető és bárki felhasználhatja weboldala létrehozásához. Nem egy vállalat tulajdonában van, hanem a WordPress Foundation nevű nonprofit szervezet védi. 

De mit is jelent ez valójában? Azt, hogy teljes szabadságot ad arra, hogy bármilyen számodra megfelelő módon használd. Teljes tulajdonjogot és teljeskörű irányítást élvezhetsz a webhelyed és annak teljes tartalma felett. 

  1. A WordPress egyszerű

Megannyi oka van annak, hogy a WordPress az első számú weboldalkészítő a világon, de az egyik legfontosabb ok az, hogy hihetetlenül egyszerű a használata. Kétségkívül, van egy kis tanulási görbe, amikor megismerkedsz a szoftver használatával, de a legtöbb kezdő rövid idő után már sikeresen képes építeni és kezelni saját webhelyét. 

  1. A WordPress rugalmas

Mint azt már említettük, a WordPress rendkívül rugalmas. A felhasználóknak lehetőségük nyílik harmadik féltől származó témákat és bővítményeket használni, de a hivatalos WordPress webhelyen is több ezer professzionálisan megtervezett téma közül választhatsz.

A bővítmények segítségével bármilyen funkciót beépíthetsz webhelyedbe. Ezek nagyrésze ingyenes elérhető, de amennyiben igény van rá, prémium bővítmények vásárlására is lehetőséged van. 

Továbbá, léteznek “drag & drop” WordPress bővítmények is, amelyek lehetővé teszik a webhely gyors és egyszerű testreszabását, illetve egyedi sablonok elkészítését kódírás nélkül.  

  1. A WordPress többnyelvű

A WordPress több, mint 65 nyelvre van lefordítva. A Beállítások oldalon, a telepítés során könnyen kiválaszthatod a kívánt nyelvet, vagy a későbbiekben módosíthatod azt. Lehetőséged van megtartani a WordPress adminisztrációs felületét egy nyelven, míg a weboldalon beállíthatsz egy másik nyelvet. 

Használhatsz olyan többnyelvű bővítményt is, amelynek segítségével több nyelven készítheted el a weboldalad. Bár a legnépszerűbb témákat és bővítményeket már több nyelvre lefordították, lehetőség van bármely téma vagy bővítmény lefordítására.

  1. A WordPress költséghatékony

A költségeket tekintve, fontos elmondani, hogy a weboldal készítőknek és webtárhely szolgáltató platformnak havi díjat kell fizetni egy-egy fix szolgáltatásért. 

A WordPress esetében csak a tárhelyért kell havidíjat fizetni, a bővítmények segítségével pedig bármilyen funkcióval gazdagíthatod a webhelyed. A bővítmények nagyrésze ingyenesen elérhető vagy ingyenes alternatívákkal rendelkezik, ami lehetővé teszi a WordPress alapú webhely költségeinek csökkentését és ellenőrzését. 

Amint a webhelyed növekedésnek indul és pénzt termel, kedved szerint költhetsz a tárhely szolgáltatás frissítésére vagy prémium témák és bővítmények megvásárlására.

GYIK – Gyakori kérdés a WordPress-ről

  1. Miért ingyenes a WordPress?

A WordPress egy nyílt forráskódú szerver, amely bárki számára elérhető. Ingyenesen használható, de bizonyos költségeket is magával von. Példa erre a webhely létrehozásához szükséges tárhely és domain név.

  1. Milyen hátrányai vannak a WordPress használatának?

Mint minden más terméknek a világon, a WordPress használatának is vannak hátrányai. A fentiekben részletesen említettük az előnyöket, és kétségkívül ezek elengedők ahhoz, hogy ellensúlyozzák az esetleges hátrányokat. 

Mégis, hogy teljes legyen a kép, vessünk egy pillantást a WordPress hátrányaira:

  • Szükséged lesz egy kis időre, hogy megtanuld az alapokat. Mielőtt megijednél, szó sincs kódolásról vagy programozásról, csupán csak a WordPress szoftver használatával kell megismerkedned. 
  • A biztonsági másolatok létrehozása, a webhely biztonsága és a frissítések beállítása időigényes. Ezek nagyrészt automatizálhatók, de nincs ok az aggodalomra, ugyanis kezdő WordPress felhasználók is különösebb készség nélkül sikeresen megbírkóznak a feladattal. 
  • Gondold át mindig, hogy mire és mennyit költesz, amikor harmadik féltől származó eszközökre és bővítményekre ruházol be. Amikor csak lehetőség van rá, válaszd az ingyenes opciókat, így sikerül majd pénzt megtakarítanod és elkerülnöd a túlköltekezést.