Swift Performance: cache és képoptimalizáló tökéletes kombinációja WordPress oldalakhoz

Mostanra elérkeztünk arra a pontra, hogy ha valaki komolyan szeretné eladni termékeit, szolgáltatásait, még akkor is szüksége lesz ehhez egy honlapra, ha az eladandó produktumok amúgy nem követelnék meg ezt. Az online jelenlét ma már elengedhetetlen ahhoz, hogy komolyan vegyenek egy céget vagy szolgáltatást. Ráadásul az sem mindegy, hogy milyen minőségű a minket képviselő honlap, s itt nem csak a külsőre és a felépítésre gondolunk, hanem a technikai háttérre is. Amellett ugyanis, hogy egy átlátható, könnyen használható, és a különféle eszközökön – asztali PC, laptop, tablet, okostelefon stb. – optimálisan megjelenő oldalt kell összeraknunk, oda kell figyelnünk a biztonságra (például SSL tanúsítvány) és a letöltési sebesség optimalizálására is. S ha valaki az utóbbira csak legyint, mondván, a felhasználó majd csak kivárja sorát böngészés közben, ki kell ábrándítsuk: nem fogja. Ha pedig nem várja meg az oldal betöltését, akkor lesz egy elvesztett potenciális ügyfelünk, olvasónk, vásárlónk; ez a probléma tulajdonképpen minden témakörre igaz. 

Ráadásul van még egy hátulütője, ha nem törődünk a sebességgel: a Google, hasonlóan az SSL tanúsítvány hiányához, a lassú oldalakat is hátra sorolja a keresési találatokban. A sebesség megfelelő tuningolása tehát SEO szempontból is épp olyan fontos, mint a megfelelő kulcsszavak elrejtése a szövegekben. Nagyot bukhatunk, ha nem fordítunk erre energiát. Márpedig ez esetben nem elég, ha gyors a szerver, szükség van megfelelő minőségű cache optimalizálásra, sőt, a képek fájlméretét is úgy kell alakítanunk, hogy a lehető leggyorsabb legyen a letöltésük.

Szerencsére azok számára, akik WordPress motort használnak, kapásból tudunk szolgálni egy olyan megoldással, amellyel mind az oldalletöltést gyorsító cache létrehozása, mind az oldalon használt képfájlok méretének megfelelő csökkentése automatizálható. Így a felhasználók és a Google szempontjából egyaránt vonzóvá tehetjük a weboldalunkat, gyakorlatilag pár kattintással.

A WordPress oldalak gyorsítása pár kattintással

Maga a WordPress nem különösebben foglalkozik a cache és a képoptimalizálás kérdésével, így erre a célra minden esetben be kell vetnünk valamilyen kiegészítőt. A legtöbb esetben e két feladatra két különálló plug-int lehet csak használni, mert viszonylag kevés olyan megoldás létezik, amelyek kompletten lefedik mindkét területet. 

Szerencsére itt a Swift Performance, amely komplett csomagként nyújt át minden szükséges funkciót. S bár mind a cache használat, mind a képoptimalizálás terén belezsúfoltak minden olyan opciót, amire szükségünk lehet, mégsem kell pilótavizsga ahhoz, hogy telepítsük és konfiguráljuk. Sőt, az benne a legjobb, hogy a telepítés után egy Varázsló-szerű felület végigvezet minket a lehetőségeken, így pár kattintással kiválaszthatjuk, milyen szinten nyúljon bele a plug-in az oldal működésébe (mindegyiknél látjuk, milyen előnyökkel járna, s milyen technikai feltételek szükségesek hozzá). Példának okáért íme a maximális változtatásokat eszközlő beállítás módosításai: lemez-gyorsítótárazás, DNS előtöltés, teljes CSS tömörítés, szkriptek összevonása, szerver push, cache előtöltés, HTML optimalizálás, Bypass CSS import, képek esetében lazyload betöltés, WooCommerce minicart gyorsítótárazás, statikus erőforrások normalizálása, stílusok összevonása, critical CSS funkció, aszinkron JS futtatás.

Természetesen a haladó szintű oldalépítőknek nem kell a felajánlott beállításokra hagyatkozniuk, ők pár mozdulattal a Swift Performance admin felületére ugorhatnak, hogy ott manuálisan kattogják végig az összes opciót. Lesz mit. 

A Swift Performance segítségével tömöríthetjük a CSS és JS szkripteket, beállíthatjuk előtöltést, összevonhatunk szkripteket, stílusokat. Szabályozhatjuk, mit, hogyan tömörítsen, és miként töltsön be a gyorsítótárazás során. 

De szintén van lehetőség az adatbázis-karbantartásra is, ami fontos tényező, hiszen a WordPress használata során ide is bekerülhetnek olyan felesleges bejegyzések, amelyek már csak az adatbázis méretét növelik. Így viszont egy kattintással eltávolíthatjuk a felesleges metaadatokat, törölt bejegyzéseket, kommenteket, duplikációkat, hogy a szerver minél kevesebbet kínlódjon az adatbázis feldolgozásával.

Már a fentiekkel is észrevehető gyorsulás érhető el egy oldalon, de emellett a Swift Performance támogatja a CDN (például CloudFlare) használatot is, illetve ha külön van mobilra optimalizálva az oldalunk, akkor ahhoz szeparáltan is létrehozhatunk cache tartalmat. De van még emoji tiltás, Gravatar cache, Gzip, inline Lazy Load, statikus erőforrás normalizálás is. A működés optimalizálása végett választható, hogy a háttérben- vagy csak előtöltéskor optimalizáljon a plug-in, az osztott tárhelyet használók számára pedig jól jöhet az egyidejű szálak számának korlátozási lehetősége, hogy kevésbé izzasszuk meg a szervert.

Bár sok hasonló cache plug-in létezik hasonló – bár kevésbé összetett – funkciókínálattal, a Swift Performance admin felületén a legkényelmesebb a fentiek beállítása. Az átláthatóság mellett a fejlesztők nagy figyelmet fordítottak arra is, hogy a minden funkcióhoz mellékeljenek egy rövid, lényegretörő magyarázatot is, így ha nem vagyunk a cache optimalizálásának avatott mesterei, akkor sem fogunk széttárt karokkal bámulni a monitorra. Legfeljebb ha nagyon nem értjük egy adott opció hatását, ott érdemes meghagyni az alapértelmezett beállítást. Ám még mindig nem végeztünk, jön ugyanis egy fontos extra, amit csak elvétve találunk meg a konkurens termékekben: a beépített képoptimalizálás.

Képek optimalizálása: jpg, png, webp egyaránt

A finomhangolható cache beállítások mellett a képek megfelelő optimalizálásának feladatát is magára vállalja a plug-in. Az ugyanis édeskevés, ha egy kép feltöltése előtt azt mi magunk optimalizáljuk egy célszoftverrel a számítógépen. Ez meggyorsíthatja a feltöltést, viszont a WordPress a feltöltött képfájlokat az oldalunkon használt sablonok és plug-inek elvárásainak megfelelően több variációban felvagdossa és önálló fájlként menti – például külön a főoldali kiemelésekhez, a blogbejegyzés nyitóképének, illusztrációinak stb. -, a megfelelő optimalizálásukról viszont nem gondoskodik. Szóval lehet egy szépen optimalizált eredetink, de az összes többi variáns túlméretezett marad és lassíthatja az oldal letöltését.

A Swift Performance segítségével lehetőségünk van visszamenőleges optimalizálásra is, vagyis minden képet és annak összes variációját újratömöríti a plug-in, az elvárásainknak megfelelően: tetszőlegesen variálhatjuk a képminőség és a tömörítési hatékonyság arányát. Egy fotós oldal, ahol fontos a képek pixelpontos megjelenítése, használhat veszteségmentes tömörítést, míg egy híroldal, ahol csak illusztrációként szerepelnek a képek, akár az agresszív tömörítést is választhatja, ami ha nem is zavaróan, de ronthatja a képek minőségét. Cserébe viszont brutálisan csökkenti a fájlméretet, így villámgyors oldalletöltést érhetünk el, ami egy híroldalnál fontosabb, mint a kristálytiszta fotók.

Emellett a Swift Performance felkészült a jövőre is, így a PNG és JPG képek tömörítése mellett a WEBP formátumú képfájlok létrehozására is képes. A Google ezen formátuma egyre jobban terjed, ráadásul már minden népszerű, modern böngésző támogatja (a macOS Big Sur és az iOS 14 megjelenésétől kezdve az Apple Safari is), s mivel nagyon jó minőség/fájlméret aránnyal dicsekedhet, valószínűleg lassanként átáll majd rá mindenki. Addig persze még sok víz lefolyik a Dunán, s minthogy ezt a Swift Performance fejlesztői is tudják, így a kiegészítőt úgy alakították ki, hogy az átmeneti időszakban ne kelljen ezen dilemmáznia a webfejlesztőknek: használhatjuk párhuzamosan a JPG és WEBP képeket, s a böngészőnek megfelelően töltődik be egyik vagy másik (vagy a <picture> elem, vagy a rewrites módszer segítségével). Így nem kell frusztrálni azokat sem, akik régebbi rendszer előtt ülve látogatják meg az oldalunkat: náluk az optimalizált JPG képek töltődnek le, a geekek pedig nyugtázhatják, hogy az oldalunkon mi már WEBP képeket használunk.

Mint említettük, a Swift Performance képes visszamenőleg átalakítani a korábban feltöltött képeket, de természetesen bármikor elindíthatunk manuális optimalizálást, illetve automatizálhatjuk is a folyamatot, vagyis a frissen feltöltött képfájlokat a rendszer automatikusan optimalizálja a beállításoknak megfelelően. Sőt, ha kell, akár az eredeti képfájlt is elmenti nekünk, így ha mégsem olyan lett egy kép, mint amit vártunk, egy mozdulattal visszaállíthatjuk az általunk feltöltött verziót és újratömöríthetjük eltérő jellemzőkkel. Az automatizálást egyébként szűkíthetjük a fájlnévben elhelyezett kulcsszavakkal is, így már a feltöltéskor megoldható, hogy bizonyos képeket a rendszer hagyjon ki az átalakításból (mondjuk egy fényképezőgépeket tesztelő blogban a mintafotókat hagyja eredeti méretben és minőségben, míg a kamerákról készült fotókat nyugodtan optimalizálja). Mindent egybevetve bármit feltölthetünk, a Swift Performance az elvárásainknak megfelelően fogja átméretezni, újratömöríteni.

Ha már a képeknél tartunk, érdemes megjegyezni, hogy van lehetőség úgynevezett inline képek (base64 kódolású) használatára is, illetve bekapcsolhatjuk a lazy loader funkciót is, ami tovább gyorsítja a sok képet tartalmazó anyagok letöltési sebességét.

Fontos kiemelni, hogy míg más, hasonló képoptimalizálók esetében minden egyes kép átalakításáért fizetnünk kell (havidíjas, vagy kredites megoldások egyaránt vannak), addig a Swift Performance segítségével a plug-in megvásárlása után annyi képet dolgozunk fel, amennyi jól esik.

Apró kényelmi extrák

A fentiekből jól látható, hogy a Swift Publisher egy összetett, minden elvárható funkciót tartalmazó cache- és képoptimalizáló kiegészítő WordPresshez. A funkciók tárháza viszont azt is jelenti, hogy rengeteg kényelmi extrát kapunk: a modul képes automatikusan üríteni a cache-t például a kiegészítők, sablonok, WordPress frissítések után, vagy automatikusan törölni egy adott aloldal, bejegyzés cache-ben tárolt változatát ha frissül azok tartalma, kihagyhatunk specifikus GET paramétereket, kizárhatunk fejléceket, korlátozhatjuk az előtöltés sebességét (osztott tárhelyeken ez sokat számíthat) stb. Egyszóval rengeteg funkciót automatizálhatunk, hogy elég legyen ezeket egyszer beállítani, aztán részünkről elfelejteni. Foglalkozzon ezzel a Swift Performance helyettünk!

Összegzésül

Mindent egybevetve a Swift Performance jelenleg az egyik legösszetettebb cache- és képoptimalizáló megoldás. Mindent megtalálunk benne, ami ahhoz szükséges, hogy WordPress alapú weboldalunk gyorsan szolgálja ki a látogatókat. Emellett SEO szempontból is előnyt jelenthet a használata, hiszen elvégez seregnyi olyan optimalizálást az oldalon, amelyeket a Google is ajánl a webfejlesztőknek. 

Árazását tekintve is kifejezetten kedvező választás lehet, hiszen egy oldalra már 39.99 USD / év díjért hozzájuthatunk, ha pedig több oldalon szeretnénk használni, további kedvezményes csomagok közül választhatunk. Az ismerkedéshez pedig jól jöhet az ingyenes Swift Performance Lite verzió, amely ugyan nem tartalmaz mindent (például nincs benne képoptimalizáló), de az alap funkciókat megkapta ahhoz, hogy megbízhatóan optimalizáljuk vele oldalunk működési sebességét.