Forminator: űrlap, szavazás és kvíz WordPress oldalakra, pár kattintással
Bár a legtöbb WordPress blog kissé egyirányúra sikerül, s elsősorban csak tartalmak közzétételére használják, komolyabb interakciók nélkül, azért biztosan sokan vannak, akik szeretnék kicsit feldobni az oldalukat szavazásokkal, kvízekkel. Nem beszélve arról, hogy számtalan esetben lehet szükségünk különféle űrlapok, megrendelők létrehozására és beépítésére az oldalba. Nos, mai tesztalanyunk a fenti feladatok mindegyikét képes maradéktalanul megoldani, ráadásul ingyen. Lássuk, mire képes a Forminator.
Forminator: űrlap, szavazás és kvíz WordPress oldalakra
A WPMU DEV neve talán sokaknak ismerős, ez a csapat komplett WordPress csomagot kínál, benne cache plug-innel, képtömörítővel, tűzfallal, SEO modullal, biztonsági mentések készítését végző kiegészítővel, s persze a Forminator Pro változatával. Bár a csomag előfizetős, de ahogy a többi WPMU DEV plug-in esetében, úgy a Forminatornál is van egy ingyenes verzió, amihez nem járnak az extra szolgáltatások, de az alap funkcióit korlátozások nélkül kihasználhatjuk a napi munka során. Márpedig ebben az esetben az alap lehetőségek is elég bőségesre sikerültek!
Mint a bevezetőben is írtuk, a Forminator ingyenes verziójával lehetőségünk nyílik hagyományos űrlapok, kvíz játékok és szavazások létrehozására, majd ezek beépítésére az aloldalakba, blog-bejegyzésekbe. A modul Dashboard felületén egy kattintással belevághatunk a munkába, csak azt kell előre eldöntenünk, hogy a három típusból épp melyikre van szükségünk. Megkavarni ugyanis nem lehet a dolgokat: az űrlapok, kvízek és szavazások teljesen külön életet élnek. Ha döntöttünk, a megfelelő Create gombra kattintva indulhat az érdemi munka.
Egy űrlap esetében például első körben választhatunk sablonokból, vagy nekivághatunk üres lappal is. A felület abszolút adja magát, letisztult, átlátható, nagyon kényelmesen és egyszerűen összedobálhatjuk benne leendő űrlapunk alkotóelemeit. Ha a felépítés megvan, a következő lépésben a megjelenési stílust állíthatjuk be. Szinte minden teljesen testreszabható, beleérve a feliratokat is, bár a plug-in alapból nincs honosítva, így manuálisan kell átírnunk mindent.
Ezután meghatározhatjuk űrlapunk működésének részleteit is: csak sima szöveget jelenítsen meg az űrlap beküldőinek, vagy irányítsa át őket egy aloldalra, esetleg tüntesse el magát az űrlapot az oldalról. Látszódjon-e folyamatjelző szöveg, engedélyezett legyen-e az automatikus kitöltés, legyen-e spam robotok elleni védelem stb.
Ha ez is megvan, összeállíthatjuk az adminnak és az űrlap kitöltőinek szánt automatikus válaszleveleket, ráadásul különféle szabályokat is létrehozhatunk, hogy a válaszlevél milyen esetekben ne kerüljön kiküldésre (mondjuk hiányzó adatok esetén). Végül egy izgalmas extra: ha kell, integrálhatjuk az űrlapot különféle külsős szolgáltatásokkal: Mailchimp, Slack, Trello stb.
Hasonló módon megy a szavazások és kvízek összerakása is. Gyakorlatilag csak követnünk kell a felajánlott lépéseket. Értelemszerűen a szavazás és kvíz esetében a kérdések és a lehetséges válaszok összerakása a cél. Ezeknél akár képeket is feltölthetünk, s tetszőleges számú választ adhatunk meg (kvíz esetében megjelölve persze a helyes választ is, hiszen a végén ennek segítségével tudja kiértékelni az eredményt a modul). A szavazásnál nincs értékelés, de annak eredményét természetesen megjeleníthetjük többféle grafikon segítségével.
Egy ilyen plug-in esetében az is fontos kérdés, hogy a felhasználók által megadott adatokat miként tárolja a rendszer. A Forminator esetében választhatunk minden esetben, hogy az űrlap, kvíz, szavazás során megadott adatok megmaradjanak-e a WordPress adatbázisban, vagy elég, ha megkapjuk a kitöltés után e-mailben. Erről mindenki dönthet, például GDPR alapon. Szavazás és kvíz esetében mondjuk praktikusabb az adatbázisban tárolás, mert így később visszanézhetjük az eredményeket az admin felületen.
Természetesen van mód a spam robotok elleni védekezésre is, így például a Forminator képes úgynevezett honeyspot mezőket elhelyezni a robotok kicselezésére, illetve van Akismet és ReCAPTCHA támogatás is. Utóbbiból támogatott a V2 és V3 verzió egyaránt, így aki esetleg nem tud megbarátkozni az újabb változat kis címkéjével az oldalon, használhatja a régebbi változatot is. A felhasználók valószínűleg annyira hozzászoktak már a dologhoz, hogy nem fogja őket különösebben megakasztani, ha ki kell választani három hidat, vagy motort a Captcha felületen.
Érdekesség – és nagyon praktikus -, hogy van lehetőség a Contact Form 7 űrlapok importálására, ha esetleg épp ezt a népszerű form modult akarjuk lecserélni a Forminátorra. További extra, hogy összeköthetjük a plug-int a Stripe és PayPal fiókunkkal, így akár fizetési lehetőséget is beépíthetünk az űrlapokra. Végül ami még sokaknak fontos lehet: az űrlapoknál van dátum és időpont beviteli lehetőség, illetve fájlfeltöltési opció is. Utóbbinál megadható a maximális fájlméret, illetve az is, hogy a feltöltött fájlok megjelenjenek-e a WordPress Médiatárjában. Emellett a fájltípust is korlátozhatjuk, ha nem akarjuk, hogy bárki, bármilyen állományt feltöltögessen az űrlap segítségével. Amennyiben e-mailben akarjuk csak fogadni a kitöltött adatokat és a feltöltéseket, azt is beállíthatjuk, hogy a feltöltött fájlok a levél elküldése után automatikusan törlődjenek a tárhelyről.
Összegzésül
Sokoldalúságának köszönhetően a Forminator az egyik legjobb választás ha űrlapokat szeretnénk beilleszteni WordPress oldalunkba. A kvíz és a szavazás létrehozásának lehetősége teszi teljessé a képet. Ezek segítségével könnyen interaktívvá tehetjük oldalunkat, amivel erősebb kötődés alakítható ki a látogatókban.
A létrehozott anyagok az egyedi kódok segítségével könnyedén beilleszthetők akár aloldalakba, akár blogbejegyzésekbe. Értelemszerűen arra nézve sincs korlátozás, hogy egy bejegyzésbe mondjuk hány kvíz vagy szavazás szúrható be, úgyhogy kiélhetjük kreativitásunkat.
Mivel ingyenes WordPress kiegészítőről van szó, teljesen rizikómentesen kipróbálhatjuk, hogy megtudjuk, minden tekintetben megfelel-e az elvárásainknak. Szóval érdemes vele megismerkedni! Ha pedig bevált és szükségünk lenne extra funkciókra, még mindig dönthetünk úgy, hogy előfizetünk a Pro változatra, vagy akár a teljes WPMU DEV csomagra, amelynek ez is része.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.