H5P: avagy e-learning tartalmak készítése WordPressben
A COVID-19 koronavírus járvány szétzilálta ugyan az életünket, de néhány területre kifejezetten jótékony hatással volt: így például az online kurzusokra is. A home office életmód velejárója, hogy az ember a különféle továbbképzési anyagokat is igyekszik inkább online összeszedni, s ugyanígy az oktatói oldalon is erősödött az webes megoldások iránti érdeklődés. Ráadásul ma már a multimédia eszközök széles skálájából lehet választani interaktív tananyagok készítéshez, így összetett, látványos és könnyen érthető e-learning összeállításokat lehet létrehozni. S bár akadnak szép számmal online szolgáltatások, amelyekbe feltölthetünk videós tananyagokat, azért ha ennél többre vágyunk, érdemesebb inkább valamelyik e-learning készítő szoftverben gondolkodni, amellyel nem csak egyszerű videós és szöveges oktatóanyag készülhet, hanem akár interaktív animációk, kvízek, oktatójátékok, s persze a tanultak számonkérésére alkalmas kérdéssorok is integrálhatók egyetlen felületre. Ilyen alkalmazásokból rengeteg van – Adobe Captivate, ActivePresenter, iSpring Suite stb. -, de sajnos egyik sem éppen olcsó, különösen ha az oktatóanyag publikálására is a saját megoldásaikat szeretnénk használni. Ámde itt van nekünk a WordPress, teljesen ingyen. A kérdés csak, létrehozhatunk-e benne ennyire komplex e-learnig élményt? Nos, simán! Méghozzá igencsak költséghatékony módon (adott esetben akár teljesen ingyen is).
H5P: avagy e-learning tartalmak készítése WordPressben
Az önállóan megvásárolható e-learning fejlesztő alkalmazások hátulütője, hogy a kész tananyag publikálásáról alapvetően nem gondoskodnak. Bár szinte mindegyik szoftverfejlesztő biztosít az adott program mellé külön előfizethető szerver-hátteret is, amely kifejezetten a programmal készített produktumok közreadására (beleértve az előfizetések menedzselését) szolgál, de mire ide elérünk, már igencsak mélyen a zsebünkbe kellett nyúlnunk.
Szerencsére a WordPress ebben az esetben is remek alternatívát jelenthet, csak szükségünk lesz hozzá egy olyan kiegészítőre, amellyel a fentebb említett interaktív elemek létrehozhatók. Az egyik ilyen WordPress plug-in a H5P, amely hihetetlenül összetett és moduláris felépítésű.
A H5P Authoring tool egy HTML5 alapú – ráadásul reszponzív, így minden eszközön kényelmesen használható – tartalmak létrehozására készült csomag. Az összeállítás lényege, hogy miután telepítettük a WordPress-be az ingyenes plug-int, az igényeinknek megfelelően válogathatjuk hozzá össze a – szintén ingyenes – modulokat. Ezekből erre a linkre kattintva a gyakorlatban is kaphatunk ízelítőt. Van minden, amire egy összetett tananyag elkészítésekor szükségünk lehet: kvíz modulok, fogd és dobd képpárosítás, dokumentációs felület, interaktív videolejátszó, interaktív könyv modul, kurzus-prezentációs modul, Virtual Tour 360 modul stb. Ezek közül négyre külön felhívnánk a figyelmet, mert pusztán ezekkel is döbbenetesen összetett végeredményt kaphatunk:
- Először is a kvíz modulok segítségével összeállíthatunk többféle kérdéssort, beleértve matematikai feladatokat, hiányos szöveg kitöltést, párosításos feladatokat, igaz/hamis állításokat stb. Ezekkel egyszerűen megoldható a tudásfelmérés, ráadásul a rendszer az eredményeket is mentheti, így akár felhasználónként is eltárolhatjuk, ki, milyen eredménnyel jutott át a kérdéssoron.
- Interaktív videó: ez egy kifejezetten jól sikerült videolejátszó felület, amelyen a videón belül helyezhetünk el szöveges megjegyzéseket, kvízeket, Létrehozhatunk tartalomjegyzéket, amellyel rögtön a videó adott pontjaira ugorhatnak a felhasználók, illetve szabályozható lejátszási sebesség is. Remek eszköz arra, hogy elmagyarázzunk összetett tudnivalókat.
- Interaktív könyv: ennek segítségével komplett, online olvasható e-bookokat hozhatunk létre, gyakorlatilag bármilyen multimédiás és interaktív elemmel kiegészítve (videók, kvízek, játékos feladatok stb.). Egészen összetett tudásanyagot lehet a segítségével könnyen emészthető formában tálalni, ráadásul az összeállítása sem embert próbáló feladat (mármint technikailag, mert a tartalmat azért ki kell hozzá találni rendesen).
- Kurzus prezentáció: ezzel hagyományos prezentációkat lehet létrehozni, néhány interaktív elemmel – például kvíz kérdések – kiegészítve.
Ezeket a modulokat – s persze a továbbiakat, amelyekről most nem ejtettünk szót – nem tartalmazza alapból a plug-in. Miután telepítettük az alap H5P kiegészítőt a WordPress gyűjteményéből, a H5P Content / Add New részben tudjuk összeválogatni, mire van szükségünk az adott tananyag, vagy egy-egy fejezet elkészítéséhez. A kívánt modult – ha még előtte nem tettük – egyetlen kattintással telepíthetjük, s azonnal el is kezdhetünk vele dolgozni.
Vannak egy adott feladat megoldására hivatott, illetve összetett (például a Find the hotspot) és több funkciót ellátó (például a Kurzus prezentáció) modulok. Ezeket tetszés szerint helyezhetjük el akár egyetlen felületre, vagy külön-külön. Mivel a végleges tartalmakat gyorskódokkal tudjuk elhelyezni az oldalakon vagy bejegyzésekben, így teljesen szabadon választott, hogy a H5P segítségével fogunk-e össze több modult, vagy inkább egyenként ágyazzuk be azokat egy oldalba vagy bejegyzésbe. Éppen az a legjobb az egészben, hogy a tálalást teljesen szabadon, a saját kreativitásunkra támaszkodva oldhatjuk meg.
Az alap modulok mindegyike ingyenes és szabadon használható, de mindegyiknél látjuk a licencet is. Hasonlóan a többi WordPress kiegészítőhöz, itt is megoldható a plug-in és a modulok frissítése. Utóbbiakat a H5P / Libraries részben menedzselhetjük. Itt egy kattintással történhet az update, illetve az eltávolítás is, ha valamire mégsem volt szükség.
Érdekesség, hogy a létrehozott tananyagok esetében – ha ez fontos számunkra – biztosíthatjuk a letöltési lehetőséget is, de adott esetben ez gond nélkül letiltható. Emellett szintén fontos tudnivaló, hogy modulok mindegyike reszponzív, illetve majdnem mindegyiknél van lehetőség arra, hogy engedjük a teljes képernyős használatot, ami például a fentebb már említett Kurzus prezentáció, Interaktív videó és Interaktív könyv esetében nagyon sokat lendít a használhatóságon.
Jogosultságkezelő vagy LMS rendszer WordPress-hez
Ha már említettük a többi e-learning fejlesztő program esetében a publikálási nehézségeket, itt is ki kell térnünk e témára. Először is a H5P kizárólag tartalomfejlesztésre használható. Arra tökéletes, s ha bárki számára szabadon elérhetővé akarjuk adni amit létrehoztunk, akkor nincs is szükség további beruházásra, hiszen a WordPress segítségével elhelyezhetjük az oktatóanyag minden részét önálló aloldalon vagy bejegyzésben. Ugyanígy, ha csak interaktív elemekkel szeretnénk kiegészíteni a hagyományos blogos tartalmainkat, arra is bőven elég feltenni a H5P plug-int, aztán beilleszteni a blogbejegyzésekbe amit létrehoztunk benne.
Ha viszont zárt körben akarjuk terjeszteni az online tananyagokat, akkor bizony szükségünk lesz valamilyen jogosultságkezelőre, amellyel felhasználói fiókhoz lehet kötni a tartalmakat, hogy csak azok férhessenek hozzá a kérdéses aloldalakhoz vagy bejegyzésekhez, akiknek engedjük. Ezzel a megoldással viszont akár komplett e-learning csomagokat is kreálhatunk az oldalunkon.
Számtalan ilyen jogosultságkezelő modul létezik egyébként, korábban mi is írtunk már egyről, amely nálunk abszolút bevált. De akár kutathatunk kifejezetten LMS rendszerek kiépítésére szolgáló plug-inek után is WordPresshez, amilyen mondjuk a MemberPress, a LearnDash, vagy a LearnPress. Ezekkel a site felületét is teljesen olyanra alakíthatjuk, amilyet a hagyományos e-learning oldalaknál (például StackSkills) már megszoktak a felhasználók, viszont a tartalom összeállításánál jóval több eszköz áll majd a rendelkezésünkre, mint az egyszerű videók, képek, szövegek.
Összegzésül
Mindent egybevetve a H5P Authoring tool egy nagyon sokoldalú és egyszerűen használható e-learning fejlesztő rendszer, amellyel a leendő tartalmakat közvetlenül az oldalon hozhatjuk létre. Ennek köszönhetően – a megfelelő jogosultságkezelő vagy LMS rendszer segítségével – viszonylag könnyen megoldható a tartalmak védelme is, de ha erre nincs szükség, akkor a szabadon közzétehető interaktív elemekkel egy új, teljesebb felhasználói élményt varázsolhatunk bármilyen blogba, vagy akár termékek és szolgáltatások népszerűsítésére szolgáló oldalra is.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.