A backend egy olyan szakkifejezés, amelyet az alkalmazás konfigurációs területének leírására használunk. A WordPress-ben a backend meghatározza a webhely adminisztrációs területét. Ez az a hely, ahol tartalmat hozhatunk létre, bővítményeket telepíthetünk, megjelenési beállításokat állíthatunk be és még sok hasznos dolog elvégezhetünk. A WordPress backend wp-admin vagy WordPress adminisztrációs területként is ismert.

WordPress backend

A legkönnyebben úgy jelentkezhetsz be a WordPress háttérrendszerébe, ha a /wp-admint/ webhely URL-jéhez adod.

A WordPress backend a következő oldalakból áll:

Irányítópult: az elsőként megjelenő képernyő, amely áttekintést nyújt a webhelyről

Bejegyzések: segítségével cikkeket készíthetünk, szerkeszthetünk, törölhetünk vagy tehetünk közzé

Média: lehetővé teszi a médiafájlok feltöltését, megtekintését, keresését, szerkesztését és kezelését

Oldalak: segítségével statikus oldalakat tekinthetünk meg, hozhatunk létre és kezelhetünk

Megjegyzések: lehetővé teszi a látogatók megjegyzéseinek moderálását és kezelését

Megjelenés: használatával megváltoztathatjuk a témákat, kezelhetjük a menüket és különböző modulokat

Bővítmények: lehetővé teszi olyan alkalmazások telepítését, amelyek kibővítik a webhelyünk képességeit

Felhasználók: felhasználói szerepkörök kezeléséhez járul hozzá, segítségével megtekinthetjük és szerkeszthetjük a meglévő szerepköröket, új szerepköröket adhatunk hozzá

Eszközök: segítségével tartalmas importálhatunk és exportálhatunk, valamint személyes adatokat kezelhetünk

Beállítások: központi hely a webhelyünk alapvető beállításainak konfigurálásához

Attól függően, hogy milyen WordPress bővítményeket és témát használunk, különböző beállítások és opciók is előfordulhatnak a WordPress háttérrendszerében.

Néha találkozhatunk olyan kifejezésekkel is, mint például a backend-fejlesztő (háttér-fejlesztő), backend-nyelvek (háttér-nyelvek) vagy akár backend-fejlesztési (háttér-fejlesztési) projektek.

Vessünk egy pillantást mindegyikre külön-külön és nézzük meg, hogy mit is jelentenek pontosan.

Mi az a backend fejlesztő?

A backend vagy háttérfejlesző létrehozza és fenntartja a webhely megfelelő működéséhez szükséges technológiát. A backend fejlesztők adatbázisokat, szerver szkripteket, API-kat (Application Programming Interface) és egyéb háttérben működő rendszereket használnak.

Mik a háttérnyelvek?

A háttérnyelvek segítik a szerverek, alkalmazások és adatbázisok egymással való kommunikálását. A backend fejlesztők a szerver-oldali alkalmazások létrehozásához olyan speciális kódolási nyelveket használnak, mint például a PHP, Ruby, Python, Java vagy a .Net. Ezeket a háttérnyelveket használják a MySQL, Oracle és SQL Server alkalmazásával történő rendszerek kezelésére, a frontend felhasználók adatainak keresésére, mentésére és szerkesztésére is. 

A WordPress a PHP-t és a Javascript-et használja háttérnyelvként. Ezek kódolt nyelven kommunikálnak a webhely adatainak tárolására és rendszerezésére használt WordPress adatbázissal. 

Mi a backend fejlesztési projekt?

A backend kifejezést a weboldalak tervezési folyamatában használjuk. Ez tartalmazza a piackutatást, a frontend és backend fejlesztését, a tartalomkészítései stratégia kiépítését, az SEO optimalizását és még sok egyebet. 

Mi a különbség a backend és frontend között?

A frontend és a backend kifejezések a webhely két elsődleges részét jelölik. A WordPress-ben a backend a háttérben, a kulisszák mögött van, a webhely látogatói számára általában nem láthatók ezek a területek. Csak azok a rendszergazdák és regisztrált felhasználók láthatják, akiknek hozzáférésük van az adminisztrációs területhez. A frontend vagy kezelőfelület azonban nyílvános, amelyet látnak a felhasználók, amikor meglátogatják webhelyed.

Vissza a szójegyzékhez