WP Fastest Cache: kezdők számára ideális WordPress gyorsító

Egy WordPress oldal elkészítése során a legtöbb kezdő felhasználó arra koncentrál, hogy sikerüljön egy dögös sablont találni a felülethez, illetve megfelelő plug-ineket a szükséges funkciók integrálásához, ha maga a WordPress esetleg nem rendelkezne azokkal alapból. S míg egy pillanatig sem vitatjuk, hogy az ízléses, átlátható és a leendő látogatók számára egyszerűen használható külső létfontosságú egy honlap elkészítésekor, akad egy, a kezdők által kicsit mostohán kezelt tényező is: az oldal megfelelő gyorsítása. Pedig az oldalletöltés sebessége, s azon belül főként a lényegi tartalom minél gyorsabb elérése ugyanilyen fontos szempont lesz a végén a látogatóknak. Sőt, a megfelelő sebesség SEO szempontból is fontos, mert a Google ezt is kritériumnak veszi a keresési találatok összeállításakor.

WP Fastest Cache: ideális cache plug-in kezdők számára

A kkv-k és a egyéni vállalkozók viszonylag ritkán szoktak beruházni egy erősebb VPS-be, a többség inkább egy osztott tárhely mellett dönt, amivel amúgy nincs is semmi baj, hiszen az esetek 90%-ban bőven ki tud szolgálni egy átlagos weboldalt egy ilyen oldal, viszont kevésbé macerás (nem kell rendszergazdáskodnunk felette, azt megoldja a szolgáltató). Ha viszont már egy több látogatót vonzó weblapban gondolkodunk – legyen az akár egy népszerű témát feldolgozó blog -, nem árt, ha gondoskodunk a megfelelő oldalletöltési sebességről. S ha osztott tárhelyet használunk, ahol a szerver erőforrásain több, egymástól teljesen idegen honlap is osztozik, akkor járunk a legjobban, ha beüzemelünk egy cache plug-int, plusz gondoskodunk a feltöltött képfájlok fájlméretének optimalizálásáról is.

WP Fatest cache teszt

Ilyenekből manapság van több is, meglehetősen eltérő tudásfokkal. Ha valaki olyat keres, amelyben minden lényeges funkció megvan, pár kattintással beüzemelhető, viszonylag olcsó, s nem igényel éves előfizetést, annak a WP Fastest Cache kiváló választás vagy a Swift Performance Lite verzió. Ez a WordPress kiegészítő akár ingyen is letölthető a WordPress gyűjteményéből, s ha nem akarunk pénzt áldozni rá, az alap optimalizálást elvégzi. Az ingyenes modul ráadásul tényleg csak annyit kíván meg, hogy letöltsük, aktiváljuk, majd értelemszerűen bekattogjuk azt a pár opciót, amit a Settings lapján találunk. Tulajdonképpen mindegyiket, egyedül a Mobile theme opció elgondolkodtató, mert azt csak akkor érdemes használni, ha reszponzív felület helyett külön oldalfelépítést alkalmazunk a mobilos megjelenéshez. Esetleg ellátogathatunk még az Exclude fülre is, ahol megtilthatjuk bizonyos aloldalak gyorsítótárazását. Ha van olyan funkció az site-on, amelynek működésébe bezavarhat ha nem állandóan frissen generálódik a tartalma (egyes adatbázisok, grafikonok, kalkulátorok stb.), akkor a linkjük megadásával (vagy joker karakterekkel akár általánosítva is) önálló szabályokat hozhatunk létre a gyorsítótárazásukkal kapcsolatban – például a hozzá tartozó cache fájlok időzített törlését -, vagy akár teljesen kivonhatjuk őket a cache plug-in fennhatósága alól. Emellett – értelemszerűen – ingyen elérhető a cache teljes vagy részleges törlésének lehetősége is, hiszen erre azért bármikor szükségünk lehet.

WP Fatest cache teszt

Nagyjából ennyit biztosít az ingyenes verzió. Közel nem tökéletes, s jónéhány optimalizálásról le kell mondanunk, viszont nem kerül egy fillérünkbe sem. Ha többre vágyunk, a Premium fülön megvásárolhatjuk a teljes verziót, méghozzá egyszeri befektetéssel, 50 USD-s áron (ezzel egy site-ra veszünk licencet). Ha így teszünk, rögtön kihasználhatóvá válik a WP Fastest Cache teljes ereje. 

Minden egyben: adatbázis takarítás és teljeskörű gyorsítás

Ha beruházunk a Premium változatra a Settings részen elérhetővé válnak az extra opciók is. Ezek egy része inkább amolyan bővített optimalizáció, hiszen az ingyenes változatban is van Minify HTMLMinify CSSMinify JsCombine Js funkció, de ezekből így bekapcsolhatjuk a Plus változatokat is, s ez azonnal érezhető gyorsulást jelent. Elérhetővé válik a renderelést blokkoló JavaScript erőforrások optimalizálása, a Lazy Load kép- és iframe betöltés, a Google betűtípusok aszinkron betöltése stb. Szerencsére a kezdőknek ekkor sem kell hajkitépésbe kezdeniük, egyszerűen be kell jelölni az összes újonnan elérhetővé vált opciót. Nem nagy kunszt.

Ám nem csak ennyi extra jár a pénzünkért. Ettől kezdve hozzáférünk a cache statisztikához, s ami ennél sokkal fontosabb: a DB fül tartalmát. Itt törölhetjük ugyanis az adatbázisból a rendszer használata során lerakodó szemetet. Végleg likvidálhatjuk a korábban törlésre ítélt bejegyzéseket és aloldalakat, a trackbacks és pingbacks bejegyzéseket, a spamként megjelölt kommenteket, vagy a blogbejegyzések felrakásakor és módosításakor létrejött korábbi változatokat. Szóval minden, amire alapvetően már nincs szükség és karcsúsítható vele az adatbázis.

WP Fatest cache teszt

Szintén a Premium változatban válik elérhetővé egy meglehetősen fontos funkció: a képoptimalizáló. Mivel a WordPress a feltöltött képekből több variációt hoz létre (a sablon által elvárt méretekben és vágásokkal), hiába optimalizálunk előre egy képfájlt, a rendszerben létrejövő variációival elég lazán bánik a WordPress e szempontból. Márpedig a nagy fájlméretű képek szintén lassítják az oldalbetöltést. A WP Fastest Cache képoptimalizálója viszont képes a feltöltés után létrejövő össze változat fájlméretének optimalizálására, a képminőség érezhető romlása nélkül. Sajnos – bár ez a funkció része a Premium modulnak – az optimalizációhoz krediteket kell vennünk a képek esetében. S bár ez így plusz befektetés, hosszú távon megéri, hiszen fontos összetevője site-unk gyorsításának. 

Sajnálatos viszont, hogy ez a képoptimalizáló szinte nulla beállítási lehetőséggel rendelkezik, ami persze a teljesen kezdők szemszögéből még előny is lehet, de ha valaki egy testreszabható, akár webp generálásra is képes képoptimalizálót szeretne beüzemelni, akkor inkább válassza a Swift Performance plug-int (ez komplett cache- és képoptimalizáló), vagy a WP Fastest Cache kiegészítéseként telepítse a Shortpixel nevű plug-int és ahhoz vegyen krediteket, mert praktikusabb, ha magunk szabhatjuk meg, mit áldozunk fel a képminőségből a fájlméret csökkentésének oltárán. Ezen kívül e két megoldás a webp képek létrehozását is megoldja, ami szintén üdvös SEO és sebesség szempontjából egyaránt. 2020 vége óta minden lényeges böngésző (Chrome, Firefox, Edge, Safari stb.) támogatja a webp képek megjelenítését, s ez a formátum brutálisan jó fájlméret/képminőség aránnyal rendelkezik. Kifejezetten webes megjelenésre tervezték.

WP Fatest cache teszt

Érdekesség még a WP Fastest Cache esetében a CDN szerverek használatának támogatása is, amely jól jöhet, ha a saját tárhelyet szeretnénk kicsit mentesíteni az erőforrásigényes letöltésekről. A támogatott CDN-ek között találjuk például a StackPath, Photon és Cloudflare szolgáltatásokat is.

Összegzésül

Mindent egybevetve a WP Fastest Cache jó választás azok számára, akik teljesen kezdőként vágnak bele egy saját weboldal elkészítésébe, de szeretnék optimalizálni honlapjuk működési sebességét. Érezhető sebességnövekedés érhető el vele akár egy osztott tárhely esetében is. A konfigurálása tényleg gyerekjáték, pár kattintással beüzemelhetjük az összes funkciót. Kezdetnek akár az ingyenes is megteszi, de aki komolyan gondolja az online megjelenést, annak érdemes befektetnie a Premium változatba. A képoptimalizáló funkciója viszont rendkívül fapados néhány konkurenséhez képest, szóval nem vagyunk róla meggyőződve, hogy érdemes igénybe venni a kreditek vásárlásáért cserébe. Ha komolyan szeretnénk optimalizálni a képeinket, válasszunk helyette kiegészítésként másik képoptimalizáló modult, vagy egy olyan cache plug-int, amelynél erre a funkcióra nagyobb figyelmet fordítottak a fejlesztők.