Hogyan tanuld meg használni a WordPress-t ingyen, kevesebb mint egy hét alatt?
Készen állsz első weboldalad létrehozására, de szeretnél előtte otthonosan mozogni a WordPress felületen? Az egyszerű használat a WordPress egyik legnagyszerűbb sajátossága, amelynek köszönhetően a világ legnépszerűbb weboldalkészítő szoftvere.
A WordPress megtanulása nem igényel sem pénzt, sem pedig sok időt. Amennyiben tanulni szeretnél, megteheted saját tempódban, majd fokozatosan bővítheted a tudásod.
Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan lehet egy hét (vagy kevesebb mint egy hét alatt) ingyen megtanulni a WordPress alkalmazást. A cél az, hogy segítsünk megismerkedni a WordPress-szel, és a cikk segítségével képes legyél önállóan felépíteni saját weboldalad.
Miért érdemes megtanulnom a WordPress alkalmazást?
Mint azt korábban említettük, a WordPress a világ legnépszerűbb nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszere. Egyszerűbb megfogalmazásban: a WordPress-t használva bármilyen típusú weboldalt létrehozhatunk.
Ha a számokat nézzük, a WordPress az összes létező internetes webhely több mint 36%-át biztosítja. Emellett többezer munkalehetőséget generál a világ összes pontján és többmillió weboldal tesz szert rendszeres bevételre a WordPress használatával.
Az említettek mellett a WordPress lehetővé teszi, hogy megosszuk történeteinket, ötleteinket másokkal, közösségeket építsünk és nagyszerű dolgokat valósíthassunk meg. Legideálisabb kisvállalkozások számára, akik szeretnék erősíteni online jelenlétüket, de elég megfizethető ahhoz, hogy kezdő bloggerek is útnak indítsák első blogfelületüket.
Csak hogy egy példát említsünk, az egyik legnépszerűbb e-kereskedelmi platform, a WooCommerce is WordPress alapú. Többmillió kis és nagy online áruház használja, hiszen a WordPress segítségével már kódírás nélkül is indíthatunk online áruházat.
A különböző bővítmények és témák segítségével a WordPress webhely könnyen bővíthető és alakítható, így bármilyen weboldalt gond nélkül elkészíthetünk.
Mire van szükségem a WordPress megtanulásához?
A WordPress elsajátításához először is egy héten át minden nap több órát kell szánnod a tanulásra. Amennyiben rendelkezel alapvető keresési készséggel, azaz ismered az egyes keresőmotorok, például a Google használatát, és tudod követni az utasításokat, nem lesz gond.
A jó hírünk az, hogy nem kell értened a sem HTML-hez, sem a kódíráshoz, sem bármilyen programozási nyelvhez. Kétségkívül hasznos ezeket tudni, de a weboldal elkészítéséhez nem lesz szükséged rájuk.
A WordPress felhasználók többsége nem ért a kódoláshoz vagy programozáshoz, mégis évek óta használja a WordPress-t. Hozzád hasonlóan, számos ma már sikeres WordPress-fejlesztő teljesen kezdőként indult a pályán, és most teljes munkaidős profi webfejlesztőként készít weboldalakat különböző kliensek számára.
Hétfő: Ismerkedés a WordPress-szel
Mindenek előtt fontos tisztázni, hogy kétféle WordPress webhely létezik. Először is ott van a WordPress.org, másnéven saját tárhelyű WordPress, valamint a WordPress.com.
Mi javasoljuk az önállóan üzemeltetett WordPress.org használatát, mert ez azonnali hozzáférést biztosít a WordPress összes funkciójához.
A következő lépés a domain és webtárhely kiválasztása. A domain nem más mint az a webcím, amelyet a felhasználók beírnak a weboldal meglátogatásához.
Ezt követően a webtárhelyet kell kiválasztanod. Ez az a hely, ahol az összes webhelyhez kapcsolódó fájlt tárolják, így a felhasználóknak lehetőségük nyílik megtekinteni az adott webhelyet.
Ami az árakat illeti, a domain általában 14,99 dollárba kerül évente, míg a webtárhely ára havonta 7,99 dollár. Kétségkívül, ez nagy összegnek számít, főleg ha kezdőként fogsz a webhelyed elkészítéséhez.
A jó hírünk az, hogy ha csak egy tesztoldalt szeretnél létrehozni tanulás céljából, lehetőséged van telepíteni a WordPress alkalmazást Mac vagy Windows számítógépre. Ebben az esetben azonban érdemes észben tartani, hogy a helyi (számítógépen tárolt) webhelyeket az internet felhasználói nem láthatják.
Ahhoz, hogy webhelyed mások számára is elérhetővé tedd, át kell helyezned a WordPress alkalmazást a számítógépről egy élő webhelyre.
A WordPress telepítését követően az legelső dolog, ami eléd tárul az a WordPress irányítópult. Ez nem más mint egy egy elegáns elrendezésű, felül eszköztárral, bal oldalon pedig egy admin oldalsáv menüvel rendelkező adminisztrációs felület.
Gratulálunk, máris létrehoztál egy WordPress webhelyet! Amint viszont azt láthatod, a webhelyed még üres, nagyon alap kialakítással rendelkezik és szinte észrevehetetlen funkciókat használ.
De mi másra lenne jó a hét további része, ha nem arra, hogy elmerülj a WordPress funkcióiban és megtanuld beállítani be a számodra legmegfelelőbbeket!
Kedd: WordPress alapok elsajátítása
A WordPress telepítése után itt az ideje, hogy közelebbről is megismerkedj a rendszerrel. Ennek legegyszerűbb módja a bal oldali sáv opcióinak áttekintése.
Itt megtanulhatod hogyan adhatsz hozzá képeket, videókat, hangokat a weboldaladhoz, illetve a WordPress-ben használatos fogalmakat, kifejezéseket is elsajátíthatod.
Ezt követően lehetőséged lesz betekinteni a WordPress blokkszerkesztő felületébe. Ez kifejezetten fontos, hiszen ez az a hely, ahol a legtöbb időt fogsz tölteni, amikor tartalmat készítesz majd a webhelyedhez.
A fentieken áthaladva valószínűleg már eléggé otthonosan mozogsz a WordPress adminisztrációs felületén. Ez azonban mind csak a bevezető ismerkedés része volt, következő lépésként a bővítmények világába kalauzolunk.
Szerda: WordPress bővítmények használata
A WordPress igazi ereje a bővítményekben rejlik. Hogy könnyebben megértsd jelentőségüket, tekints a bővítményekre úgy, mintha azok a WordPress alkalmazásai lennének.
A bővítmények lehetővé teszik új funkciók, mint például kapcsolatfelvételi űrlapok vagy online áruházak hozzáadását a webhelyhez.
Csak a hivatalos WordPress bővítménytárban több mint 55 000 ingyenesen elérhető bővítmény található. Kétségkívül, a hatalmas választék elsöprőnek bizonyulhat a kezdők számára. Éppen ezért fontos, hogy meghatározd, melyek azok a funkciók, amelyek a te elképzelésed és igényeid szerint szükségesek a webhelyed fejlesztéséhez.
Mindenképp javasoljuk, hogy elsőként telepíts egy WordPress biztonsági mentésért felelős bővítményt, SEO bővítményt és WPForms-ot a webhelyed kapcsolattartási űrlapjához.
Egy biztos, a bővítményekkel való ismerkedés napja tartalmas és izgalmas elfoglaltság. Szánj elég időt arra, hogy megértsd a bővítmények funkcióit és megtaláld azokat, amelyeket segítenek webhelyed fejlesztésében.
Amint ezzel megvagy, készülj a következő napra, amikor is a WordPress témákkal fogunk foglalkozni.
Csütörtök: WordPress témák használata
A WordPress témák olyan előre elkészített sablonok, amelyeket könnyen telepíthetsz vagy saját igényeid szerint a webhelyedre szabhatsz. Ezek a témák határozzák meg a webhelyed megjelenését.
Többezer ingyenes elérhető téma közül válogathatsz, de amennyiben szeretnél, lehetőséged van a prémium témák között is keresgélni. Míg az ingyenes témákat a WordPress témák könyvtárból tudod letölteni, a prémium témákat külső, online téma áruházakból szerezheted be. Ilyen például a StudioPress, az Elegant Themes vagy a Themify.
Ha a tökéletes témát szeretnéd webhelyednek, törekedj arra, hogy a tetszetős dizájn és az erőteljes funkciók egyensúlyban legyenek. Tartsd észben: a funkciók túlzsúfolása nem feltétlenül teszi jobbá a témát.
Miután kiválasztottad a számodra tökéletes témát, a keddi részben tárgyalt baloldali sávban található opciókat felhasználva kedvedre módosíthatod a téma hátterét, valamint képeket, fejlécet, menüket és sok más egyebet adhatsz hozzá a kiválasztott WordPress témához.
Péntek: A WordPress testreszabása
Fontos tudni, hogy minden webhelynek különböző testreszabási igényei vannak. Attól függően, hogy mit szeretnél kezdeni a webhelyeddel, mire szeretnéd használni, újabb és újabb megoldandó kérdésekkel fogsz találkozni.
Példának okáért, amennyiben ügyfelekkel, érdeklődőkkel szeretnél kommunikálni, szükséged lesz egy kapcsolatfelvételi űrlap beillesztésére, vagy idővel egy külön oldal létrehozására, amely a későbbiekben a blogbejegyzések helyéül szolgálhat.
Folytasd a WordPress tanulását!
Mint azt láthattad, egy hét alatt könnyen és fokozatosan megtanulhatod a WordPress alapjait. Remélhetőleg a hét végére érve sikerült elkészíteni webhelyed és közelebbről megismerkedni a WordPress működésével.
Itt azonban a történet korántsem ér véget. A WordPress egy hihetetlenül erős és terjedelmes platform, ahol webhelyeden dolgozva folyamatosan új dolgokat fedezhetsz fel.
Az alábbiakban olyan tippekkel látunk el, amely segítségedre lesznek a WordPress továbbtanulásában.
Mint bármely más felület használata közben, WordPress-ben dolgozva is előbb-utóbb kérdésekkel, megoldandó problémákkal fogsz találkozni.
A tanácsunk az, hogy amint felmerül egy ilyen probléma, ne habozz rákeresni a megoldásra, akár webhelyünk cikkei között keresve, akár a Google keresőjét használva. Nagy valószínűséggel gyorsan és könnyedén megtalálod a számodra szükséges választ, hogy gyorsan átlépve a problémán, tovább folytathasd webhelyed építését.
Hogy kezdjem el a WordPress alapú webhelyfejlesztés elsajátítását?
Számos kezdő WordPress felhasználó jut el közép- és haladó szintre. Tudni kell, hogy a HTML, CSS és JavaScript mellett a WordPress főleg PHP programozási nyelven íródott.
Ha fejleszteni szeretnéd tudásodat, javasoljuk, hogy a tanulást kezdd a HTML és CSS elsajátításával, majd fokozatosan áttérhetsz a PHP és Javascript programozási nyelvek megtanulására is.
Amint már otthonosan mozogsz a fent említett programozási nyelvek területén, elkezdheted azt is megtanulni, hogyan lehet saját bővítményeket és egyedi WordPress témákat kódírrással készíteni.
Mindezek elsajátításához részletes anyagokat találhatsz a Google és egyéb források segítségével, méghozzá ingyen. Ezek között vannak olyan weboldalak is, amelyek a WordPress különböző területeire irányuló szakmai továbbképzéseket is kínálnak.
Reméljük, hogy cikkünk segített abban, hogy kevesebb mint egy hét leforgása alatt magabiztosabban használd a WordPress alkalmazást és saját igényeid szerint létrehozd első weboldalad.
Vélemény, hozzászólás?
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezni.